NYCFC vs. Toronto FC 4-4

New York City FC vo Yankee Stadiumot deneska, zapocna zeshka igra vo nova stranica na nova sezona vo Istochnata Konferencija.  Vo zeskoto popladne, utakmicata zapochna vo 3:00 chasot na samo 16:38 minutata prviot gol od Kapetanot David Villa go potrese Toronto FC.  Spored nashata ekipa vo zivo, Totonto slab sostav na odbrana na pochetokot.  Devid Villa spomna na press konferencijata, na pochetokot ja imavne igrata, a potoa od raka ja izgubivne kontrolata.

Klubot neochekuvano so gosti od 27,533 fansovi navivachi vo Yankee Stadiumot. Povejketo bea za Anglichanecot Frank Lampard, kade nekni na zagrevachkiot teren se povredi, no ke se vrati vo igra za drugata nedela. Vila imashe shansa da go zgolemi rezultatot, no nad drugiot kraj Tommy McNammara nad Damian Perquis, prekrshoci. Dodeka vo 28:48 ta minuta, Mullins imashe shansa da napravi gol, i se vazeshe za svoj (Own Goal).

Ne samo shto gostite krenaa glava i slaba odbrana, najdoja slobodno mesto i vratija eden gol, nad #10 Sebastian Giovinco vo 39:30 tata minuta. 2-1. David Vila so obid, nepogoden predizvik. Sebastian nabrzo najde vlez dodeka Golmanot nad NYCFC se karase so svoite igrachi ne obrna vnimanie nad svojot gol, nad penaliziranjeto, no nepogoden gol. Odbrana od golmanot Sunders.

Sebastian vo 42:58ta minuta ushte eden gol, izednachi so 3-2.  Pred samoto prvo poluvreme Sebastian napravi uste edne gol, za devet-minuti vreme napravi 3-gola za Toronto FC, 3-2 dojdoja vo prvenstvo. Vo 64 ta minuta Penalty nad David Villa, shot izramni so 3-3.

Vo tekot na 81:12 ta minuta Marco Degado od Toronto FC stavi gol, 4-3. New York City FC  vo 84ta minuta vratija so izednachuvanje nad Patrick Mullins so broj #14, izednaci rezultatot od 4-4.

Gostite napravija 4 gola za Toronto FC.  Zolti-Kartoni-tri dosta karanja imashe na terenot. Agresivna utakmica, zestoka igra, vo sekoj moment bevne vo ochekuvavne.  Zoltite kartoni nad: C.Warner, N.Hagglund, J.Morrow.  Dodeka NYCFC Zolti kartoni bea nad M.Ballouchy, A.Irola.

Vo 66 minuta Kwawdo Poku od klupata, vleze vo igra, imase agresivni zafati, no ne uspea da stavi gol, dodeka podade 9 topki 55.6%.  New York City FC se podobri so 5-8-6 (21 poeni), dodeka Toronto FC sega e so  7-7-3 (24 poeni).

Ovie se zborovite od konferencijata “We are really starting out games well, creating attacking chances, creating goal scoring chances and taking goals,” glavniot trener Jason Kreis kaza.” Reakcijata vo Fudbalot sekogas e da se bide uporen i sekogas treba da se gleda topkata i golot vo nasha strana.